Level-3 Mixed Graph Practice Test -1 Hard

Directions : Study the following pie chart and line chart carefully and answer the questions given beside.

The pie chart shows the number of students study in five different schools as a percentage of the total number of students studies in all five schools A, B, C, D, and E. All the students of the schools are divided into two houses Red and Green. The total number of students in all five schools is 15000.

Percentage of students

The line graph shows the number of girls and number of boys who are in red house in each of the five schools.

1 If ratio of number of girls in green house to red house in school B is 16:17 then find difference between number of boys and girls in green house.
A 140
B 180
C 120
D 170
E 210

Correct Option: D
Total students = 20% of 15000 = 3000

Total girls = 1650

Total boys = 3000 – 1650 = 1350

Boys in red house = 720

Boys in green house = 1350 – 720 = 630

Girls in green house = 1650 × 16/33 = 800

Difference = 800 – 630 = 170

Hence, option D is correct.

2 What is the ratio of girls in red house to green house in school C if total number of students in green house of school C is 1083?
A 18 : 11
B 11 : 15
C 20 : 13
D 24 : 19
E 10 : 3

Correct Option: C
For school C:
Total students = 15% of 15000 = 2250
Total girls = 990
Total boys = 2250 – 900 = 1260
Boys in red house = 567
Boys in green house = 1260 – 567 = 693
Girls in green house = 1083 – 690 = 390
Girls in red house = 990 – 390 = 600
Ratio = 600 : 390 = 20 : 13
Hence, option C is correct.

3 Number of boys in green house of school A is what percent of number of girls in green house of school A if total students in red house of school A is 750?
A 110%
B 120%
C 90%
D 70%
E 150%

Correct Option: A
For school A:

Total students = 12% of 15000 = 1800

Total girls = 810

Total boys = 1800 – 810 = 990

Boys in red house = 440

Boys in green house = 990 – 440 = 550

Girls in red house = 750 – 440 = 310

Girls in green house = 810 – 310 = 500

Percentage = 550 × 100/500 = 110%
Hence, option A is correct.

4 What is the total number of students in red house of school E if number of girls in green house of school E is 1155?
A 2245
B 2205
C 2285
D 2175
E 2255

Correct Option: B
For school E:
Total students = 28% of 15000 = 4200
Total girls = 2100
Total boys = 4200 – 2100 = 2100
Boys in red house = 1260
Boys in green house = 2100 – 1260 = 840
Girls in red house = 2100 – 1155 = 945
Total students in red house = 1260 + 945 = 2205
Hence, option B is correct.

 

5 What percent of girls are in green house out of total girls of school D if number of girls in red house of school D is 305 more than the boys in same house?
A 40%
B 50%
C 20%
D 60%
E 80%

Correct Option: B
For school D:

Total students = 25% of 15000 = 3750

Total girls = 2250

Total boys = 3750 – 2250 = 1500

Boys in red house = 820

Boys in green house = 1500 – 820 = 680

Girls in red house = 820 + 305 = 1125

Girls in green house = 2250 – 1125

Percentage = 1125 × 100/2250 = 50%
Hence, option B is correct.

Leave a Comment